Basiskurset er et krav for at deltage på OMFT-kurset

Basiskurset er til dig

... der ønsker at forstå og arbejde med orofaciale dysfunktioner og mundmotorisk udvikling hos babyer, børn og voksne, både på normalområdet og i forbindelse med specifikke problematikker som stramt tungebånd.

Kurset henvender sig til sundhedsfaglige professionelle, der ønsker at få en dybere indsigt i sammenhængen mellem mundmotorik, vejrtrækning, nervesystem og kroppens øvrige funktioner. Det er særligt relevant for dig, der arbejder med patienter, hvor symptomer som ammeproblemer, spisefærdigheder, søvnudfordringer eller adfærdsproblematikker kan være relateret til orofaciale dysfunktioner.

Du behøver ikke en autorisation for at deltage, og kurset er åbent for kropsbehandlere som KST-terapeuter, psykomotoriske terapeuter og andre behandlere, der arbejder med hele kroppens funktioner.

Der er en stigende international og national bevidsthed om, hvor afgørende mundens funktion, tungens placering og udformningen af vores luftveje er for det generelle helbred. På basiskurset får du en solid introduktion til, hvordan du kan identificere og arbejde med disse komplekse sammenhænge i din daglige praksis.

Viden om stramt tungebånd, lav tonus, luftvejene mv - kan give dig et helt nyt syn på de udfordringer du må møde i din praksis


✔︎ Åbent bid
✔︎ Mundånding og en mund, der ikke vil være lukket

✔︎ Spiseproblemer

✔︎ Synkeproblemer

✔︎ Søvnforstyrrelser

✔︎ Kæbesmerter

✔︎ Hovedpine

✔︎ Muskelspændinger


... Der er ved at komme en øget bevidsthed og opmærksomhed, både internationalt og herhjemme, om, hvor vigtige udformningen af vores luftveje og funktionen af vores mund og tungen er for vores generelle helbred, og hvordan muskulaturen har indflydelse på dette.

Dette er, hvad du lærer og kan bruge i dit arbejde:

Forståelse af orofaciale udfordringer

Du får indsigt i, hvad orofaciale udfordringer er, og hvordan de påvirker klienter i alle aldre, både fysisk og funktionelt.

Undersøgelse af tunge og mundens muskler

Du får indsigt i flere forskellige undersøgelsesværktøjer - Så du kan undersøge 0-99 år

Indsigt i tungens betydning for ganens bredde

Vi får undervisning fra dygtige tandlæger der gennemgår forskning på området

Tværfagligt samarbejde

Hvordan kommer vi i mål - Klip af tungebånd må aldrig stå alene

Undersøgelse af kompenserende mønstre

Når en muskelgruppe er sat ud af spil, hvilken betydning har det så fra det øvrige muskler

Vejrtrækning

Et vigtigt fokus, for at kunne komme i mål med øvrige tiltag.

Din investering i at blive klog på alle de små ting der er vigtige at viden inden vi starter træning mv


Pris: 6900 ex moms. Fysisk deltagelse

Pris: 5300 ex moms. Online deltagelse


Kursus@funktionelterapi.dk - Her sendes oplysninger med EAN-Betaling.
Betaling kan udsættes til 2025

Basisviden der kan bruges fra dag 1

Kom hjem med redskaber du kan komme i gang med, med det samme

På dette kursus, er det en god blanding af at se symptomerne i et nyt lys, og du bliver i stand til at undersøge at ikke mindst stille dig selv nye hypoteser, så du får nogle bedre svar når du undersøger

Kurset er til dig der arbejder med babyer, børn og voksne, hvor det orale kan være vigtigt at have med i ligningen

Ergoterapeut eller Fysiotertapeut

Logopæd / Talepædagog

Tandlæger / Tandplejer

KST/massør

Osteopat eller Kiropraktor

Ammevejleder mv

Det praktiske:

Kurset foregår d. 13.-14. Maj 2025

Kurset afholdes i 'Huset Middelfart' - husk at være hurtig med overnatning (Du betaler selv for overnatning).

Pris: 6900 kr. ex moms inkl. forplejning. (fysisk

5300 ex moms Online

Tilmelding senest den 30. april 2025

BEMÆRK: Der er et begrænset antal pladser FYSISK - Køb din plads nu, hvis du allerede ved, at du skal med.

*Det med småt

Tilmeldingen er bindende
Basiskursus er et krav for at deltage på OMFT kursus


Basiskursus Indhold

Her kan du læse en detaljeret gennemgang af alt, hvad du får med, når du tilmelder dig kurset

På basiskurset lærer du at identificere og arbejde med orofaciale dysfunktioner og stramt tungebånd hos babyer, børn og voksne. Kurset giver en solid kombination af teori og praktiske værktøjer til din daglige praksis.

Du lærer bl.a.:

→At forstå det orofaciale kompleks og dets betydning for sundhed og trivsel.

→Symptomer og konsekvenser af orofaciale dysfunktioner, herunder ammeproblemer, spisning, søvn og adfærd.

→At udføre en orofacial undersøgelse og vurdere tunge-, læbe- og kindbånd.

→Hvornår frenotomi (klip af tungebånd) er nødvendigt, og hvordan du forbereder og støtter klienter før og efter.

→Kropsbehandlingens rolle i arbejdet med spændinger og dysfunktioner.

→Introduktion til primitive reflekser og redskaber som MyoMunchee.

Kurset bygger på international forskning og erfaring.

FAQ – OMFT Kursus

Find svar her